"Misja specjalna: WYOBRAŹNIA"

Ideą warsztatu jest pobudzenie dziecięcej wyobraźni do tworzenia przy pomocy narzędzi teatralnych wspólnych zabaw z rówieśnikami, które wzmacniałyby relacje i więzi społeczne poprzez twórcze działanie. Warsztat będzie prowadzony na świeżym powietrzu (przedszkolnych placach zabaw).

Program podzielony jest na dwie części – przygotowawczą i zabawę teatralną. Etap przygotowawczy to kilka zabaw i ćwiczeń teatralnych, mających na celu zintegrowanie grupy we wspólnych działaniach opartych o wyobraźnie.

Drugą część warsztatu rozpocznie historia dotycząca wydarzenia sprzed lat, kiedy to pewnego dnia warszawiacy zauważyli, że mają problem z wyobrażaniem sobie i wpadaniem na różne fantastyczne pomysły. Sprawą zajęła się Tajna Agencja do Spraw Ważnych, która odkryła, że za „wsysanie pomysłów i wyobraźni” odpowiedzialny jest potwór kryjący się w podwarszawskich podziemiach, zwany NUDZIOLCEM. Potwora można uśpić na wiele lat, tylko przy pomocy KAMIENIA WYOBRAŹNI, który to zakopany jest gdzieś pod przedszkolem, w którym odbywa się warsztat. Dlatego też Tajna Agencja zgłasza się do dzieci z prośbą o pomoc, wierząc, że nie tylko uda im się odnaleźć KAMIEŃ, ale również ufając, że na dzieci (które są specjalistami od wyobrażania sobie) moc NUDZIOLCA działa najsłabiej.

Wprowadzenie to jest bazą do aktywizacji dzieci w dalszej części warsztatu. Uczestnicy odnajdując różne wskazówki ukryte na terenie przedszkolnego placu zabaw, będą przechodzić przez kolejne zadania opierające się na działaniach teatralnych, takich jak m.in.: przemienienie się w bohaterów ulubionych kreskówek, prezentacja przed grupą czy tworzenie wspólnie bazy i wymyślenie razem „hasła dostępu”.

Autorkami warsztatu są: aktorka Zuzanna Fijewska-Malesza, która od kilkunastu lat prowadzi zajęcia edukacyjno- artystyczne dla dzieci oraz animatorka Justyna Szatkowska od kilkunastu lat pracująca z dziećmi w wieku przedszkolnym. Warsztat prowadzony jest przez dwie osoby, aby instruktorzy mogli, pomimo licznej grupy podejść indywidualnie do każdego dziecka.

Czas trwania jednego warsztatu to ok. 60 minut.

Link: Harmonogram warsztatów 

Wypowiedzi wychowawców po przebytym projekcie

„Warsztaty bardzo zainteresowały i zaangażowały dzieci. Dzieci długo o nich opowiadały”

„Dzieci bardzo zaangażowane w trakcie zajęć, chętnie podejmowały się wszystkich proponowanych działań. Zajęcia bardzo ciekawe, rozwijające kreatywność, twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Warsztaty w znacznym stopniu wpływają na wyobraźnię dzieci”

„Dzieci pierwszy raz tak współpracowały podczas zajęć i zabawy”

„Bardzo Dziękujemy za warsztaty 🙂 Zainspirowała nas gra terenowa jako pomysł na zajęcia dla dzieci”

” Warsztaty bardzo ciekawe, budzące zainteresowanie wszystkich dzieci. Podejście prowadzących warsztaty bardzo profesjonalne”

„Super zabawa. Dzieci bardzo zadowolone”

„Dzieci były bardzo aktywne w działaniach zespołowych. Sposób prowadzenia – doskonały kontakt z dziećmi, tajemniczość, teatr”

Projekt współfinansowany jest przez Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.