TEATRALNE PRZEDSZKOLAKI

Celem projektu „PRZEDSZKOLAKI DO TEATRU, TEATR DO PRZEDSZKOLAKÓW” jest zaktywizowanie twórcze dzieci, dopasowując wydarzenia teatralne do ich wieku i możliwości. Dlatego też zakłada on realizację dwutorową:

  • eksploatacje interakcyjnego spektaklu „Chichotek” wraz z warsztatami twórczymi „Chichotanki” dla dzieci ze starszych grup przedszkolnych (4-6 lat), które na to wydarzenie teatralne zapraszane są do Teatru MŁYN
  • przeprowadzenie cyklu warsztatów twórczych na podstawie stworzonego specjalnie w tym celu słuchowiska dla grup najmłodszych (3 lata) w placówkach przedszkolnych

PRZEDSZKOLAKI DO TEATRU

W ramach projektu dzieci ze starszych grup (4-6 lat) zapraszane są do Teatru MŁYN (Scena na Poddaszu w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej) na interakcyjny spektakl pt. „Chichotek”, po którym biorą udział w twórczych warsztatach „Chichotanki”.

„Chichotek” to opowieść o malutkim jak palec Chichotku, który, by ratować od złych snów swojego króla Chichota i całe królestwo Chichotów, udaje się w niebezpieczną podróż po lekarstwo znajdujące się na Górze Strachów. Akcja bajki zaczyna się w Chichotowie – magicznym miejscu na ziemi, małym królestwie, w którym mieszkają ludziki – Chichoty. Włada nimi król Chichot i królowa Chichota. Dzięki Chichotom wszystkie stworzenia na świecie mogą wyrażać swoją radość – czyli chichotać. Chichotek podczas swojej podróży spotyka wiele ciekawych postaci i zaczyna lepiej rozumieć, czym jest prawdziwa odwaga. W całej wyprawie głównemu bohaterowi towarzyszy mała kotka – Zaśmiejka, która pomimo wielu różnic, jakie ich dzielą, staje się jego niezastąpioną przyjaciółką.

Spektakl ma charakter interakcyjny. Dzieci biorą aktywny udział w „dzianiu się” bajki, w jej tworzeniu. To mali widzowie „pchają akcję do przodu”, a dzięki temu, mają okazję wpływać na losy bohaterów, stając się „częścią bajki”. W ten sposób dzieci stawiane są w roli nie tylko odbiorców, ale również twórców.

Po spektaklu dzieci biorą udział w warsztacie „Chichotanki”. Ideą warsztatu jest pokazanie dzieciom, że jako osoby „tworzące” nie tylko mogą one wpływać na rzeczywistość teatralną (tak jak w trakcie przedstawienia), ale również mogą ją całkowicie samodzielnie kreować, przy pomocy własnej wyobraźni. Uczestnicy mają okazję stworzyć własną kukiełkę – „swojego Chichotka”. Poprzez zabawy i ćwiczenia teatralne, dzieci mogą odegrać przygody bohaterów, jak również samemu wymyślić ich dalszy ciąg. Warsztat ma na celu zainspirowanie dzieci do podejmowania działań teatralnych, opartych na wyobraźni i wspólnym zaangażowaniu.

Scenariusz i reżyseria: Agata Fijewska, Zuzanna Fijewska-Malesza Konsultacja reżyserska: Ewa Malesza Teksty piosenek: Natalia Fijewska-Zdanowska Obsada: Agata Fijewska, Zuzanna Fijewska-Malesza Muzyka: Filip Dreger Projekt oraz wykonanie scenografii: Mikołaj Malesza Prowadzenie warsztatu: Justyna Szatkowska

Wypowiedzi wychowawców o projekcie

„CHICHOTEK” I WARSZTAT „CHICHOTANKI” NA SCENIE TEATRU MŁYN

Przeprowadziliśmy ankietę ewaluacyjną wśród wychowawców dzieci, biorących udział w projekcie. Oto niektóre z komentarzy:

∨„ Piękny wartościowy spektakl, od początku do końca przeprowadzony w fantastyczny sposób. Treści dostosowane do wieku dzieci, wartościowe objaśnienia emocji oraz wydarzeń. Teksty przemawiające do dziecięcej wyobraźni i uczuć. Super! 😊”. ∨„ Dzieci były wielokrotnie w teatrach, ale ten spektakl zdecydowanie najlepiej dzieci zainteresował.” ∨„ Zarówno spektakl jak i warsztaty były bardzo ciekawie przygotowane. Cały czas trzymały w napięciu i nie było ani chwili nudy.”

∨” Dzieciom bardzo podobały się warsztaty i spektakl. Mnie również. Bardzo ważna tematyka i emocji. Wielki plus 🙂 „

∨” Bardzo ciekawe przedstawienie. Panie występujące bardzo profesjonalne z wielkim talentem aktorskim. Dzieci bardzo zainteresowane. Spektakl godny polecenia innym Przedszkolom”

TEATR DO PRZEDSZKOLAKÓW

W ramach projektu dzieci z grup najmłodszych (3-4 lata) biorą udział w cyklu warsztatów twórczych na podstawie słuchowiska teatralnego pt. „JAK SŁONIK POLUBIŁ CHODZENIE DO PRZEDSZKOLA”.

Słuchowisko zostało stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach, dopiero co adaptujących się do rzeczywistości przedszkolnej. Są to trzy krótkie bajki o zwierzątkach uczęszczających do przedszkola, z których każda koncentruje się wokół danej czynności (np. ubieranie się samodzielnie w szatni czy bawienie się zabawkami z innym dzieckiem).

Zależy nam na tym, aby bajki jak najtrafniej odnosiły się do rzeczywistości z jaką trzylatki spotykają się idąc do przedszkola, nie tylko treścią, ale również językiem. W przedszkolu używa się bardzo specyficznego języka, dostosowanego do grup w tym wieku, z którym dziecko musi się oswoić. I tak np. „nóżki na kokardkę” (czyli tzw. siad „po turecku”) czy „ustawiamy się w pociąg” (czyli w rzędzie), trzylatek rozumie dopiero po pewnym czasie adaptując się w przedszkolu. Bajki z piosenkami, które są oparte na tymże języku, nie tylko są dla trzylatków ciekawe i zrozumiałe, ale pomogą w adaptacji do nowej rzeczywistości.

Na podstawie słuchowiska dzieci mają przeprowadzony cykl trzech warsztatów. Każdy warsztat zacznie się od wysłuchania wspólnie jednej bajki, po której dzieciom proponowane są proste aktywności, oparte na działaniach teatralnych, dotyczące wysłuchanej bajki. Ideą warsztatów, jest pokazanie uczestnikom, że ich aktywność może spowodować potoczenie się „zabawy teatralnej” do przodu. Takie poczucie własnej sprawczości, indywidualnej jak i grupowej, bardzo wspiera zarówno kreatywny jak i społeczny rozwój najmłodszych przedszkolaków. Na koniec wszyscy uczestnicy dostają płytę z słuchowiskiem do domu.

Scenariusz: Zuzanna Fijewska-Malesza Teksty piosenek: Natalia Fijewska-Zdanowska Reżyseria: Jarosław Boberek Muzyka: Filip Dreger Występują: Agata Fijewska, Zuzanna Fijewska-Malesza Prowadzenie warsztatu: Zuzanna Fijewska-Malesza/ Justyna Szatkowska

Wypowiedzi wychowawców o projekcie

WARSZTATY NA PODSTAWIE SŁUCHOWISKA „JAK SŁONIK POLUBIŁ CHODZENIE DO PRZEDSZKOLA” DLA NAJMŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Przeprowadziliśmy ankietę ewaluacyjną wśród wychowawców dzieci, biorących udział w projekcie. Oto niektóre z komentarzy:

∨ ” Dzieci wysłuchały w wielkim skupieniu z zainteresowaniem. Polubiły bohaterów, cieszyły się na kolejne spotkanie. Piosenki wpadające w ucho, melodyjne, prosty, przyjemny tekst. Słuchowisko oceniam pozytywnie jak i również poprowadzone warsztaty. Duża korzyść dla dzieci i nauczyciela.” ∨„ Projekt fantastyczny i trafiony w punkt. Miło byłoby, gdyby dzieci słuchały słuchowisko wraz z rodzicami!”” ∨„ Tematy dostosowane do grupy wiekowej. Dzieci wykazywały bardzo duże zainteresowanie słuchowiskiem i zabawą. W zajęcia były zaangażowane wszystkie dzieci”

∨” Wspaniałe zajęcia, bardzo przydatne. „

Słuchowisko „JAK SŁONIK POLUBIŁ CHODZENIE DO PRZEDSZKOLA” zyskało patronatów: CzasDzieci.pl, Mum ME, Rodzic w Mieście, superTATA.tv, Mama Warszawianka.

Słuchowisko jest dostępne do kupienia na stronie Audioteki Link do Audioteki

GALERIA ZDJĘĆ Z PROJEKTU