„Złoty Wieloryb”

Bardzo się cieszymy, że poprowadzimy pierwszy raz  autorski wyobraźniowy warsztat teatralny „AKCJA: ZŁOTY WIELORYB” dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym ze śródmiejskich szkół podstawowych.

Ideą warsztatu jest pobudzenie dziecięcej wyobraźni do kreowania postaci scenicznych, odgrywania ról i improwizacji na scenie. Celem warsztatu jest również rozwijanie u dzieci umiejętności współpracy w grupie i zainspirowanie ich do wspólnych działań twórczych.

Warsztat podzielony jest na dwie części – przygotowawczą i zabawę teatralną. Etap przygotowawczy to kilka zabaw i ćwiczeń teatralnych, mających na celu rozćwiczenie głosu i ciała na scenie, co ułatwi uczestnikom stworzenie pełnowymiarowych postaci scenicznych podczas zabawy teatralnej. Następnie uczestnikom zostanie opowiedziana historia:

/Daleko stąd, u wybrzeży Australii odkryto wyjątkowe zwierzę – ZŁOTEGO WIELORYBA. Okazało się, że na całym świecie, żyje tylko jeden Złoty Wieloryb i że ma on niesłychane właściwości uzdrawiające środowisko wodne. Jednakże okazało się również, ze Wieloryb ten żywi się wyłącznie specjalnymi kamieniami UGUBAI i że jego życie na wolności może być zagrożone. Dlatego też wybudowano specjalne, olbrzymie akwarium, w którym umieszczono Złotego Wieloryba, żeby zapewnić mu dobre warunki do funkcjonowania. Agencja ds. Ochrony Wszechświata zatrudniła najlepszych nurków, którzy z całego świata zwozili kamienie UGUBAI, aby utrzymać Wieloryba przy życiu. Któregoś dnia, opiekunowie Wieloryba zauważyli, że zwierzę bardzo słabnie, a jego złoty kolor blaknie i staje się coraz bardziej brązowy. Szukając przyczyny odkryto, ze ktoś wykopał tunel pod akwarium i wykradł wszystkie kamienie UGUBAI, a Wieloryb z chwili na chwile słabnie coraz bardziej. Trzeba ruszyć na ratunek i odnaleźć złodzieja, zanim będzie za późno….

Wprowadzenie to jest bazą do aktywizacji dzieci w dalszej części spotkania. Uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia sobie swojej postaci – Agenta/Agentki ds. Ochrony Wszechświata. Dzieci będą przesuwały się od stacji do stacji, wykonując kolejne zadania z dziedziny autoprezentacji, pantomimy, improwizacji, działając jednocześnie twórczo jako grupa i rozwijając umiejętności współpracy międzyrówieśniczej.

Każdy warsztat prowadzą trzy osoby ( Zuzanna Fijewska- Malesza, Justyna Szatkowska, Kamila Boruta)

Czas trwania warsztatu: ok. 90 min

Miejsce: Stara Prochownia ul. Boleść 2

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Organizatorem projektu jest Teatr MŁYN, działający od 2007 roku na terenie Warszawy, realizujący projekty artystyczne i artystyczno-edukacyjne.